Dlaczego Bonsai?

Każdy słyszał o roślinach Bonsai i kojarzy je z Japonią. Po części jest to prawda, ale nie do końca. Bonsai wywodzą się z… Chin. Dopiero kilkaset lat później trafiły do wspomnianej wcześniej Japonii i to tam rozwinęła się sztuka formowania w misterny sposób małych arcydzieł. Bonsai w wolnym tłumaczeniu oznacza roślinę na tacy i z reguły kojarzy się ludziom z drzewkami o wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Bonsai potrafią mieć jednak kilka metrów wysokości oraz szerokości i właśnie importem z Japonii takich drzewek zajmuje się, jako jedyna w Polsce firma Garden One.

Można rzec, że ogrodnictwo jest rzemiosłem, ale już zajmowanie się roślinami Bonsai jest prawdziwą sztuką. Mistrzowie Bonsai, to nie ogrodnicy, lecz artyści, którzy nie różnią się niczym od malarzy, czy rzeźbiarzy.

Formowanie tych magicznych roślin do oczekiwanego kształtu zajmuje im mnóstwo czasu oraz wysiłku podobnie jak innym artystom w przypadku tworzenia najwspanialszych dzieł sztuki. Zwieńczeniem tego wysiłku jest jednak powstanie niepowtarzalnej rośliny, która związana jest z trudną do osiągnięcia w dzisiejszych czasach wewnętrzną harmonią. Patrząc na kilkudziesięcioletnie, czy ponad stuletnie okazy możemy zauważyć w nich prawdziwą historię i pokolenia ludzi, którzy je pielęgnowali.